• 100% prírodné zložky, 0% hormón

Podpora plodnosti prírodným spôsobom

Na podporu plodnosti a liečbu neplodnosti existuje množstvo “zázračných” prostriedkov, prírodných látok a medikamentov. V tomto článku zosumarizujeme tie, ktoré sú zaručene účinné, čo na jednej strane potvrdzujú odborné výskumy a na druhej recenzie zákazníkov.

O čom bude tento článok?

Ešte než sa pustíme do podrobnej analýzy týchto látok, v skratke si prejdime aké biologické procesy prebiehajú pred otehotnením a po ňom, a v ktorej fáze, a akým spôsobom dokážu pomôcť vymenované prírodné látky.

Dozrievanie vajíčka

Keď sa narodí dievčatko, má vo svojich vaječníkoch „v pohotovosti“ cca milión vajíčok. Ich dozrievanie sa v puberte naštartuje vďaka hormonálnemu systému, dovtedy počet vajíčok klesne na 300 – 400 tisíc, z čoho priemernej žene do menopauzy dozreje cca 400.

Ženský menštruačný cyklus má štyri, dobre oddeliteľné hormonálne fázy, ktoré môžeme prirovnať k štyrom ročným obdobiam:

 • menštruácia
 • folikulárna fáza
 • ovulácia
 • luteinizačná fáza

Menštruačné krvácanie trvá zvyčajne 3 – 7 dní, hladina ženských hormónov je v tomto období najnižšia z celého cyklu. Veľmi vysoká hladina progesterónu v luteinizačnej fáze sa prakticky vynuluje a zhrubnutá endometria (výstelka dutiny maternice) odchádza vo forme menštruačného krvácania. Následne dochádza k dozrievaniu vajíčka, iným slovom k folikulárnej fáze. Nazýva sa tak preto, lebo v tomto období začína hypofýza produkovať hormón FSH, ktorý stimuluje dozrievanie vajíčka vo folikuloch.

Vplyvom dozrievajúcich folikulov začínajú vaječníky produkovať estrogén (jeden zo ženských hormónov), čo má za následok hrubnutie sliznice maternice, zabezpečujúc tak ideálnu pôdu na uhniezdenie vajíčka. V tomto období sa u ženy zvýši jej energetická hladina, libido a dokonca aj chuť riskovať. Dámy sú dokonca oveľa extrovertnejšie.

Ovulácia

Ovuláciou sa označuje uvoľnenie dominantného vajíčka z folikuly, je to najvýznamnejšia a zároveň najkratšia časť menštruačného cyklu, ktorá trvá len 2 – 3 dni. V jednom cykle začína dozrievať viac vajíčok, z ktorých len u jedného, dominantného, dochádza k úplnému dozretiu, ostatné odumrú.

Alfou a omegou ovulácie je dozretie vajíčka, je nutné, aby bolo vajíčko „k dispozícii“ a pripravené na oplodnenie. Z vajíčkovodu uvoľnené vajíčko prežíva približne jeden deň. Avšak spermie sa môžu „ukrývať“ vo vagíne aj 3 – 5 dní, čakajúc na ovuláciu pripravené „na útok“, – takže miesto jedného plodného dňa môžeme hovoriť skôr o 4 – 5.

Pri menštruačnom cykle s pravidelnou ovuláciu dozrieva vajíčko približne v strede cyklu. Akonáhle dozreje, okolo 14. dňa dochádza k prasknutiu folikulu a dominantné vajíčko sa uvoľní. Po ovulácii zrelé vajíčko putuje do vajíčkovodu, odtiaľ do maternice a pokiaľ nedôjde k oplodneniu, odumrie, sliznica maternice sa odlúpi a opúšťajú organizmus prostredníctvom menštruácie.

K pravdepodobnej ovulácii dochádza na 14. deň 28 dňového cyklu (hoci aj 25 – 31 dňový sa považuje za normálny). Pri iných, ako 28 dňových cykloch, rátame za pravdepodobný termín ovulácie 14. deň od prvého dňa menštruácie.

Fyziologické pozadie dozrievania vajíčka

Počas menštruačného cyklu sa považuje za plodné iba krátke, niekoľkodňové obdobie. Počas cyklu je možné otehotnieť len v jeden jediný deň. (Výnimky sa sporadicky môžu vyskytnúť.) Priemerný čas dožitia jedného vajíčka je 24 hodín. Ak vezmeme do úvahy, že spermie sú životaschopné aj niekoľko dní, tak môžeme vyhlásiť, že približne 72 hodín pred ovuláciou a 24 hodín po ovulácii je najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia. V závislosti od dĺžky cyklu môže u každej ženy dôjsť k ovulácii v rôzny deň.

Pri cykloch kratších ako 21 dní a dlhších ako 35 dní s najväčšou pravdepodobnosťou k ovulácii vôbec nedochádza. Normálny cyklus je z mesiac na mesiac podobný, jeho dĺžka je aspoň tri týždne ale najviac päť, a toto kolísanie nie je väčšie než jeden týždeň.

Popri klesajúcom množstve vajíčok sa začína po štyridsiatke zhoršovať aj ich kvalita. Napriek tomu, že nie je realizovateľné celkový počet vajíčok zvýšiť, výskumy potvrdili, že ich kvalitu je možné zlepšiť prírodnou cestou, napr. užívaním doplnkov stravy s kyselinou listovou, C, D a E vitamínov, antioxidantov, omega 3 mastným kyselinami alebo včelou materskou kašičkou.

Ďalšie podrobnosti o fyziologickom pozadí dozrievania vajíčok nájdete tu…

Neplodnosť

Pár sa z lekárskeho hľadiska považuje za neplodný ak počas jedného roka – u párov nad 35 rokov je toto obdobie 6 mesiacov – pri frekvencii sexuálneho styku 2 – 3x týždenne, nedôjde k oplodneniu. Toto v súčasnosti platí u piatich z desiatich párov. U polovice neúspešných párov je problém na strane muža.

Úzke nohavice, sedavý spôsob života, obezita a nesprávny životný štýl si berie účet vo forme malého množstva resp. “lenivých” spermií. Podľa mojich skúseností začínajú ženy, hlavne skupina 30+, po cca 2 – 3 mesiacoch neúspešných pokusov užívať nejaké vitamíny

Včelia materská kašička má priaznivý vplyv aj na mužskú plodnosť, nakoľko prostredníctvom harmonizácie hormonálneho systému pomáha zvýšiť hladinu testosterónu a pohyblivosť spermií.

Najčastejšia príčina neplodnosti – PCOS

PCOS je vo svojom základe interný endokrinologický problém, súbor príznakov zasahujúcich celý organizmus, v rámci ktorého prevažuje v tele ženy mužský hormón androgén, ktorý zabraňuje uvoľneniu vajíčka z vajíčkovodu.

V oblasti okolo vaječníkov vznikajú zo zvyškov neuvoľnených vajíčok 2 – 8 mm cysty, ktoré obklopia vaječník, ďalej sťažujúc cestu dozretého vajíčka smerom k oplodneniu.

Neexistujú dve rovnaké pacientky s PCOS. Prejavy aj laboratórne nálezy môžu byť veľmi rozmanité, preto sú pre stanovenie presnej diagnózy dôležité endokrinologické a gynekologické vyšetrenia. Presnú príčinu vzniku PCOS doteraz medicína nepozná, podozrenie padá na genetické faktory, vplyv životného štýlu (stres), nadváhu a nedostatok pohybu.

U žien trpiacich PCOS sa stáva menštruačný cyklus nepravidelným, alebo úplne chýba, v určitých prípadoch ho sprevádzajú silné kŕče, resp. aj krvácanie je silnejšie alebo trvá dlhšie než je normálne. U postihnutých žien je zvyčajne dôvodom na návštevu lekára nepravidelný cyklus, resp. neúspešná snaha otehotnieť.

U tehotných žien dochádza počas prvého trimestra v 30 – 50 % prípadoch k spontánnemu potratu.

Vplyv Myo inozitolu a DCI (D chiro inozitolu) na zvýšenie plodnosti

Gynekológovia v súčasnosti predpisujú pacientkám trpiacim PCOS prípravok známy pod názvom Inofolic, ktorý obsahuje výlučne Myo inozitol. V roku 2018 si istá španielska farmaceutická spoločnosť dala patentovať mix obsahujúci primeraný pomer Myo inozitolu a D chiro inozitolu, ktorý bol výrazne účinnejší od izolovaného Myo inozitolu.

Jednou z hlavných zložiek Bee Fertile kapsúl je okrem včelej materskej kašičky aj kombinácia Myo inozitolu a D chyro inozitolu, ktoré sú prírodnými derivátmi vitamínu B a môžu mať priaznivý vplyv na absorpciu inzulínu a podporiť funkciu vaječníkov a ovuláciu.

Množstvo vedeckých štúdií sa zaoberá pozitívnym účinkom Myo – inozitolu. Podľa najnovších poznatkov je kombinácia oboch inozitolov najúčinnejším spôsobom liečby PCOS. Štúdia Gynecologycal Endocrinolocy z roku 2014 poukázala na skutočnosť, že kým Myo inozitol zlepšil metabolický profil a fungovanie vaječníkov, D chiro inozitol znížil hladinu androgénnych (mužských) hormónov, teda oba inozitoly hrajú kľúčovú úlohu v liečbe PCOS.

Inozitoly nachádzajúce sa v kapsulách Bee Fertile môžu pomôcť so zvládaním stresu a depresií, ale priaznivo vplývajú aj na nespavosť. Stres je jednou z hlavných psychických príčin neplodnosti, preto je dôležité, aby náš organizmus prijal čo najviac prírodných látok pôsobiacich proti jeho negatívnym účinkom.

Stres

Zo štúdie University of Louisville School of Public Health and Information Sciences vyplynulo, že vysoká hladina stresu u žien výrazne znižuje šancu otehotnieť. Počas výskumu, ktorému sa podrobilo 400 žien, zaznamenávali hladinu ich stresu na stupnici od 1 do 4. Ženy, ktoré sa cítili veľmi vystresované mali počas ovulácie o 40% menšiu šancu otehotnieť, v porovnaní s tými, ktoré prechádzali menej stresujúcim obdobím. U žien, ktoré uvádzali, že sú vystresovanejšie ako iní, bola táto šanca menšia o 45%.

Moje osobné skúsenosti tiež potvrdzujú tieto fakty, hlavne u žien, ktoré pracujú vo vedúcich funkciách, ktoré, ako je všeobecne známe, súvisia s vysokou mierou stresu. Jeden z najextrémnejších prípadov je jedna moja známa, ktorá pracovala ako vedúca finančná/ekonomická konzultantka pre veľké medzinárodné firmy, čo je vyslovene stresujúca pozícia (+ málokedy končí pracovný čas po 8 hodinách) a pokúšala sa otehotnieť 9 rokov.

Vyskúšala všetky známe a dostupné metódy, nakoniec po ôsmych rokoch sa rozhodla vrátiť na pozíciu bežného zamestnanca, pracovala prísne len 8 hodín denne a „začala žiť“, teda športovať, stretávať sa s priateľmi, navštevovať kultúrne podujatia a tráviť viac času s rodinou. Ešte aj tak trvalo rok, kým sa tak upokojila, že sa jej nakoniec podarilo otehotnieť a priviedla na svet úplne zdravého syna.

Otehotnenie, tehotenstvo

Obdobie tehotenstva rozdeľuje medicína do troch samostatných etáp – trimestrov. Samotné tehotenstvo trvá v priemere 40 týždňov (280 dní), toto obdobie sa zvykne rozdeliť do troch trojmesačných etáp, iným slovom trimestrov Tieto tri trimestre je možné tak biologicky ako aj emocionálne dobre rozlíšiť, a pre každú z etáp je charakteristické, na čo treba dohliadnuť, aby tehotenstvo prebehlo bez problémov a narodilo sa zdravé, životaschopné dieťa.

Prvý trimester

Trvá od 0. po 13. týždeň, začína sa prvým dňom poslednej menštruačnej periódy a jeho posledný deň je v 13. týždni. Sú to prvé tri mesiace tehotenstva, sprevádzané veľkými zmenami a miestami extrémnymi emocionálnymi výkyvmi.

U väčšiny žien nie je v prvých týždňoch tehotenstvo výrazne viditeľné, ba dokonca často o ňom ani samy nevedia, šťastnú novinu sa dozvedia až z pozitívneho tehotenského testu. Mnohé však už od 4. týždňa trpia rannými nevoľnosťami – vracanie, závrat, nevoľnosť – ktoré môžu pretrvávať až do konca prvého trimestra. Iné sú unavené, inervované a potrebujú podstatne viac spánku, než tomu bolo pred tehotenstvom. Nie je to náhoda, veď celý hormonálny systém matky, jej dýchanie, krvný obeh, srdcový rytmus a metabolizmus sa radikálne menia, prispôsobujú sa novej situácii.

V tomto období sa v tele matky vyvinie aj placenta a utvára sa spojenie medzi pupočnou šnúrou a placentou. Najdôležitejším faktom ale je, že v tomto období dochádza k vývinu centrálnej nervovej sústavy, čoho nevyhnutným elementom je vitamín B9, iným slovom kyselina listová.

Vývoj chrbtice sa do 8. týždňa ukončí (keď ešte mnoho matiek ani netuší o svojom tehotenstve), čo je kritické z dôvodu, že sa v tomto období môže vyvinúť tzv. rázštep chrbtice, najzávažnejšia novorodenecká diagnóza. Toto riziko je takmer na 100% vylúčené pri dostatočnom príjme kyseliny listovej (vitamínu B9).

Zníženie rizík v prvom trimestri

Odborníci odporúčajú pre ochranu plodu už mesiac pred počatím správnu životosprávu a doplnky obsahujúce 800 mikrogramov kyseliny listovej (vitamín B9). Okrem toho sú v tomto období mimoriadne dôležitými minerálmi horčík, zinok a meď, nakoľko tieto látky zabezpečujú správne delenie buniek a uhniezdenie, čím výrazne predchádzajú riziku potratu.

Do konca prvého trimestra má plod v priemere 10 cm a 30 gramov. Má už ušká, nos, oči, srdce, obličky a aj črevá začínajú fungovať. Vyvíjajúci sa plod potrebuje ku všetkému množstvo výživných látok a kyslíka, v záujme čoho sa zvyšuje prekrvenie maternice a preto bude v ďalšom trimestri dôležité železo.

Prečo je dôležité užívanie vitamínu D už počas plánovania tehotenstva?

Podľa odborníkov trpia tehotné ženy nedostatkom vitamínu D častejšie než ostatní. Dostatočný prísun vitamínu D počas tehotenstva je dôležitý aj pre plod, nakoľko stimuluje vstrebávanie vápnika a fosforu v črevách a reguluje mineralizáciu (vývoj kostí a zubov) a pevnosť kostnej sústavy plodu. Nedostatok vitamínu D (hypovitaminóza) počas tehotenstva môže spôsobiť spomalenie rastu plodu a jeho nižšiu pôrodnú hmotnosť.

Dostatočný príjem vitamínu D3 štatisticky signifikantne znižuje riziko predčasného pôrodu a výskyt infekcií počas tehotenstva, pričom popri akútnych problémoch v tehotenstve môže mať nedostatok vitamínu D3 vážny vplyv na výskyt neskorších chorôb dieťaťa. Nazývame to takzvaným „Programovaním plodu“. Je to jav, kedy dôsledkami nesprávnej výživy matky v tehotenstve trpíme až v dospelom veku.

Autori štúdie o tejto problematike – Dr. Prof. MUDr. Miroslav Šašinka a DrSc. Doc. MUDr. Katarína Furková uviedli, že biologické mechanizmy si môžu „pamätať“ metabolické účinky živín vo fáze plodu a novorodeneckom období. Nedostatok vitamínu D počas tehotenstva môže byť základom pre dlhodobé (neskoršie) zdravotné poškodenie.

Nedostatok vitamínu D významne ovplyvňuje rozvoj mozgu a iných orgánov ako sú napr. svalstva a pohybového aparátu, dokonca môže spôsobiť vznik chronických ochorení (napr. kardiovaskulárnych, sklerózy multiplex, diabetu a karcinómu).

Druhý trimester

Trvá od 14. do 27. týždňa, začína sa 14 týždňov po poslednej menštruačnej perióde a končí posledný deň 27. týždňa tehotenstva.

Od 16. – 18. týždňa začínajú mamičky pociťovať pohyby plodu, jeho vnútorné orgány sú v tomto období už z väčšej časti vyvinuté. V druhom trimestri sa vyvinú všetky orgány a ich súčasti, ale ešte nie všetky sú dokonalé. Horčík je v tomto období mimoriadne dôležitý, nakoľko predchádza kŕčom, a tým prípadnému predčasnému otváraniu krčka maternice. Podstatné je aj železo, nakoľko jeho zásoby sa v tele matky do tejto doby vyčerpajú.

Do konca druhého trimestra má plod cca 35 – 40 cm a približne 1 kg. Jeho sluch, chuť a ostatné zmysly sa začínajú rýchlo rozvíjať, napr. je schopné vnímať svetlo infiltrujúce sa cez brušnú stenu, či zvuky vonkajšieho sveta. Dokonca, cez plodovú vodu môže ochutnávať aj jedlá konzumované matkou, preto je prospešné, ak sa mamička stravuje pestro. V tomto období je už zreteľné aj biologické pohlavie.

Tretí trimester

Trvá od 28. do 40. týždňa. Mnohé považujú toto obdobie za najťažšie, je to obdobie výrazného zvyšovania hmotnosti. Vývin plodu ďalej pokračuje, napr. pľúca dosiahnu v tomto období finálne štádium vývoja, hmotnosť dieťaťa sa zvyšuje najrýchlejšie, čo je často vyčerpávajúce aj pre matku. Na jednej strane bruško narastie do obrovských rozmerov, na druhej strane zvyšujúci sa apetít dieťaťa pôsobí aj na matku, takže v tomto období nie je zriedkavý výrazný nárast hmotnosti mamičiek.

Dieťa narastie do konca trimestra do dĺžky 50 – 54 cm a váhy 3 – 3,5 kg. Zmysli, zmyslové orgány a celková orgánová sústava sú natoľko rozvinuté, že je dokonale pripravené na život „vonku“. Dovtedy aktívna povaha dieťaťa sa v posledných mesiacoch mení, nakoľko kvôli svojej veľkosti má čoraz menej voľného priestoru, menej sa hýbe a prudkými kopancami môže matke často spôsobovať aj bolesť.

Ďalšie informácie ohľadom fyziologického pozadia trimestrov a zníženia rizík nájdete tu…

Vplyv včelej materskej kašičky na zvýšenie plodnosti

Včelia materská kašička je prírodná superpotravina. Je to včelami produkovaná prírodná výživná látka, ktorú nazývajú aj včelím materským mliekom, nakoľko tvorí v úli potravu pre larvy počas prvých dní ich života.Okrem lariev konzumuje výhradne včeliu materskú kašičku aj včelia kráľovná a to počas celého svojho života, vďaka čomu prežíva aj 4 – 5 rokov, kým robotnice žijú v priemere len 20 – 40 dní.

Včelia kráľovná oveľa väčšia od ostatných včiel a denne nakladie vajíčka v pomere presahujúcom 2,5 násobok vlastnej hmotnosti. Táto štatistika poukazuje na to, že včelia materská kašička obsahuje množstvo takých prírodných výživných látok, ktoré sú pre reprodukciu včiel nevyhnutné.

Včelia materská kašička je jednoznačne najúčinnejší prostriedok na zvýšenie plodnosti!

Pozitívny vplyv včelej materskej kašičky na plodnosť žien i mužov je už vedecky uznaný. Množstvo gynekológov/pôrodníkov odporúča jej užívanie, napr. Dr. Vozár György a Dr. Valasik Szonja, ktorí neprestajne testujú v okruhu svojich pacientov produkty so včelou materskou kašičkou.

Včelia materská kašička obsahuje cca 60 – 70% vody, 9 – 18% bielkovín a aminokyselín, 11% sacharidov, 4 – 8 % mastných kyselín a kvantum mikroživín. Je natoľko komplexnou látkou – v súčasnosti je známych jej 150 biologicky aktívnych zložiek – že aktuálne stále nie sú zmapované všetky jej zložky a vedecké výskumy prebiehajú nepretržite.

V zásade obsahuje obrovské množstvo takých látok, z ktorých si ľudský organizmus ľahko vytvorí tie hormóny, ktoré aktuálne potrebuje (estrogén, testosterón, progesterón, inzulín). Ale včelia materská kašička je mimoriadna nielen kvôli liečebným účinkom, ale aj preto, že v prírode sa nachádza vo veľmi malom množstve, jeden úľ z nej dokáže vyprodukovať iba niekoľko 100 g ročne.

Včelia materská kašička dokáže prinavrátiť hormonálnu rovnováhu organizmu

Snáď najdôležitejším liečebným účinkom včelej materskej kašičky, jej skutočnou unikátnosťou je, že je schopná obnoviť hormonálnu rovnováhu organizmu, nakoľko stimuluje tvorbu presne toho hormónu, z ktorého vytvára organizmus menej, než je potrebné. Je preto výborné ju využívať v prípadoch, keď problémy evokuje nízka hladina niektorého z hormónov, napr. pri neplodnosti.

Je dokázané, že včelia materská kašička prispieva k hormonálnej rovnováhe ľudského organizmu, a tým k pravidelnému menštruačnému cyklu, ktorý je pre otehotnenie nevyhnutným. Skúsenosti ukazujú, že včelia materská kašička prispieva k hrubnutiu sliznice maternice, čím podporuje uhniezdenie oplodneného vajíčka. Stimuluje luteinizačné hormóny, ktoré zohrávajú pri dozrievaní vajíčok – a teda pri regulácii menštruačného cyklu – kľúčovú úlohu, resp. napomáhajú aj tvorbe hormónu progesterón, ktorý podporuje udržanie oplodneného vajíčka v prvej tretine tehotenstva. To môže byť dôležité hlavne pre ženy po 35-tke, nakoľko s pribúdajúcim vekom organizmus produkuje z týchto hormónov čoraz menej.

Otehotnenie pomocou včelej materskej kašičky: sumarizácia skúseností

V uplynulých rokoch ma počas mojej práce poctilo viacero zákazníčok tým, že som s nimi mohla konzultovať počas celého procesu otehotnenia. S ich pomocou som nielen získala množstvo skúseností, ale mohla som nahliadnuť aj do ich lekárskych správ, o ktoré sa so mnou podelili po pravidelných lekárskych prehliadkach.

Množstvo klientok trpelo nepravidelnou menštruáciou, či jej úplným vynechaním. Nepravidelná menštruácia môže byť v organizme ženy ukazovateľom hormonálnej nerovnováhy, ale z hľadiska otehotnenia býva najväčším problémom chýbajúca ovulácia. Tie zákazníčky, ktoré si robili pravidelne ovulačné testy, alebo chodili na ultrazvukové vyšetrenia zistili po 3 – 5 mesiacoch, že tak menštruácia ako aj ovulácia sú pravidelné.

„Sliznica mojej maternice bola taká slabá, že podľa môjho gynekológa by nám vedelo pomôcť len umelé oplodnenie, nakoľko pri tejto procedúre by mi natreli sliznicu maternice akýmsi lepidlom, aby oplodnené vajíčko dokázalo zotrvať v maternici. Už po druhom mesiaci kúry sa mi zdvojnásobila hrúbka sliznice maternice a po 4 mesiacoch som otehotnela prirodzenou cestou. V súčasnosti som v 18. týždni tehotenstva.” Silvia, Zvolen

„Nemala som pravidelný cyklus ani ovuláciu a rozhodla som sa, že miesto hormonálnej liečby vyskúšam najprv niečo prírodné. Takto som narazila na včeliu materskú kašičku. Po dobratí trojmesačnej kúry sa mi menštruačný cyklus upravil, ale spozorovala som aj to, že každého okolo mňa skolila nádcha, kým ja som zostala zdravá. Otehotnela som o dva mesiace na to, a zatiaľ je našťastie všetko v najlepšom poriadku.“ Zuzana, Komárno

Má užívanie včelej materskej kašičky vedľajšie účinky?

Užívanie včelej materskej kašičky nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, avšak môže vyvolať alergickú reakciu u osôb, ktoré sú alergické na včelie uštipnutie, či akékoľvek včelie produkty.

Včelia materská kašička, podobne ako všetky prírodné doplnky výživy, dokáže vyvinúť svoje pozitívne účinky iba pri pravidelnom užívaní. Na základe skúseností našich klientov, po 3 – 6 mesačnom užívaní kapsúl BEE FERTILE sa menštruácia stáva pravidelnou, dochádza k regresii prípadných cýst a nastáva tehotenstvo.

Ďalšie podrobné informácie o včelej materskej kašičke nájdete tu…

Vplyv kyseliny listovej (vitamín B9) na zvýšenie plodnosti

Žiadna budúca mamička by nemala podceniť význam vitamínov a prírodných výživných látok! Jednou z najdôležitejších takýchto látok je bezpochyby kyselina listová.

Kyselina listová je pre organizmus nevyhnutným vitamínom skupiny B. V prírodnej forme ju nájdeme predovšetkým v listovej zelenine ako je napr. špenát, špargľa, brokolica alebo kel. Počas varenia, či iného tepelného spracovania sa však väčšina kyseliny listovej znehodnocuje.

Kyselina listová je mimoriadne dôležitá už v období pred otehotnením, nakoľko znižuje riziko vrodených nervových ochorení a rázštepu chrbtice. Je vedecky potvrdené, že poddimenzovaný príjem kyseliny listovej počas tehotenstva má za následok riziko potratu, odlupovania placenty a vývojových porúch. Nedostatok kyseliny listovej môže byť tiež príčinou neplodnosti.

Úloha kyseliny listovej pred otehotnením

Ak plánujete bábätko, odporúča sa zvýšiť príjem kyseliny listovej už tri mesiace pred otehotnením. Vývoj chrbtice sa do 8. týždňa ukončí (keď ešte mnoho matiek ani netuší o svojom tehotenstve), čo je kritické z dôvodu, že sa v tomto období môže vyvinúť tzv. rázštep chrbtice, najzávažnejšia novorodenecká diagnóza. Toto riziko je takmer na 100% vylúčené pri dostatočnom príjme kyseliny listovej (vitamínu B9).

Význam kyseliny listovej počas tehotenstva

Rast a vývoj plodu determinuje predovšetkým delenie buniek, preto je v tomto období mimoriadne dôležitý dostatočný príjem kyseliny listovej. Pravidelné užívanie dennej odporúčanej dávky kyseliny listovej môže až o 50% znížiť riziko vzniku vrodených anomálií, kým na druhej strane prípadné hrozby nadmerného príjmu kyseliny listovej nie sú známe. Nakoľko je tento vitamín rozpustný vo vode, nadbytok sa vylúči močom, preto je potrebné ho neustále dopĺňať doplnkami stravy.

Vplyv vitamínu D3 na zvýšenie plodnosti

Vitamín D (cholekalciferol) má dva typy, D2 a D3 a sú v podstate živými substanciami podobnými hormónom. Z biologického hľadiska je vitamín D3 aktívnejší, preto pre ľudský organizmus aj dôležitejší. Vzniká z 7 – dehydrochoresterolu v koži ako reakcia na UV-B lúče slnečného žiarenia.

Zohráva rozhodujúcu úlohu pri viacerých fyziologických procesoch, je napr. nevyhnutný:

 • pri tvorbe kostí, resp. kostnej drene
 • pre regulovanie metabolizmu vápnika (bez vitamínu D3 sa nedokáže vstrebať do kostí)
 • k fungovaniu imunitného systému
 • pri prevencii niektorých nádorových ochorení

V období medzi marcom a októbrom vieme regulovať dostatočnú hladinu vitamínu D3 v organizme pobytom na slnku – cca 15 minút denne aj stačí – kým mimo tohto obdobia sa odporúča vitamín D3 užívať vo forme doplnkov výživy. Je najdôležitejším vitamínom, ktorý sa oplatí osobitne dopĺňať, tak významná je jeho úloha v organizme.

Málokto si je vedomý, že krémy a oleje na opaľovanie zabraňujú tvorbe vitamínu D3, dokonca si ho pri dennej hygiene vymývame z pokožky, preto moderný človek potrebuje podstatne viac vitamínu D3 ako naši predkovia, ktorí ešte nepoznali teplú vodu, mydlo a sprchový gél.

Vitamín D3 zvyšuje plodnosť mužov aj žien, u mužov zvyšuje aj hladinu testosterónu. Je účinný aj pri endometrióze a PCOS, nakoľko znižuje inzulínovú rezistenciu vznikajúcu počas tehotenstva a tiež riziko predčasného pôrodu.

Prečo je užívanie vitamínu D3 dôležité už pri plánovaní dieťatka?

Odborníci sa zhodujú v tom, že tehotné ženy trpia nedostatkom vitamínu D3 častejšie ako iní. Dostatočný príjem vitamín D3 počas tehotenstva je životne dôležitý aj pre plod, nakoľko podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu v črevách a reguluje mineralizáciu a tvrdosť jeho kostí. Nedostatok vitamínu D3 (hypovitaminóza) počas tehotenstva môže mať za následok pomalší rast plodu a nižšiu pôrodnú hmotnosť.

Dostatočný príjem vitamínu D3 štatisticky sygnifikantne znižuje riziko predčasného pôrodu a vzniku infekcií počas tehotentstva. Okrem akútnych následkov počas tehotenstva nedostatok vitamínu D3 môže mať vážny vplyv aj na ochorenia v detstve. Je to jav, kedy sa deficity v oblasti výživy prejavia až v dospelosti. Autori štúdie o tejto problematike – Dr. Prof. MUDr. Miroslav Šašinka a DrSc. Doc. MUDr. Katarína Furková uviedli, že biologické mechanizmy si môžu „pamätať“ metabolické účinky živín vo fáze plodu a novorodeneckom období. Nedostatok vitamínu D počas tehotenstva môže byť základom pre dlhodobé (neskoršie) zdravotné poškodenie.

Nedostatok vitamínu D významne ovplyvňuje rozvoj mozgu a iných orgánov ako sú napr. svalstva a pohybového aparátu, dokonca môže spôsobiť vznik chronických ochorení (napr. kardiovaskulárnych, sklerózy multiplex, diabetu a karcinómu).

Zdroj: Prof. MUDr. Miroslav Šašinka, DrSc., Doc., MUDr. Katarína Furková, CSc.: Slnečný vitamín – pandémia nedostatku vitamínu D

Vplyv vitamínu K2 na zvýšenie plodnosti

Najdôležitejšou úlohou vitamínu K2 je aktivizovať v organizme také bielkoviny, ktoré sú zodpovedné za to, aby sa vápnik vstrebával tam, kde je to potrebné – predovšetkým do kostí a zubov – a nie tam, kde by to bolo škodlivé – obličky, cievy, kĺby. Viac štúdií dokazuje, že s príjmom vitamínu K2 úmerne klesá výskyt kôrnatenia ciev a osteoporózy, kým pri príjme vápnika bez vitamínu K2 sa ich výskyt zvyšuje.

Ak prijímame dostatok vitamínu K2, tak aj pri príjme zlomku zdraviu potrebného vápnika sa do organizmu matky aj plodu vstrebe podstatne viac vápnika.

Dopĺňanie vitamínu K2 je dôležité aj preto, lebo v porovnaní s našimi predkami už skoro vôbec neprijímame stravu bohatú na K2 – kostná dreň, mozog, vnútornosti pasúcich sa zvierat.

Je dôležité si uvedomiť, že včelia materská kašička, podobne ako všetky prírodné doplnky stravy, vyvíja svoj pozitívny účinok iba pri pravidelnom užívaní. Na základe skúseností našich zákazníčok došlo k pravidelnej menštruácii, regresii prípadných cýst a otehotneniu po 3 – 6 mesačnom pravidelnom užívaní kapsúl BEE FERTILE.

  Ak ste človek, vyberte obrázok Lietadlo .

  Send this to a friend