• 100% prírodné zložky, 0% hormón

Podpora ovulácie prirodzenou cestou

Podpora ovulácie prirodzenou cestou

Podpora ovulácie prirodzenou cestou 800 450 Bee Well kapsuly s včelou materskou kašičkou

Keď sa narodí dievčatko, má vo svojich vaječníkoch „v pohotovosti“ cca milión vajíčok. Ich dozrievanie sa v puberte naštartuje vďaka hormonálnemu systému, dovtedy počet vajíčok klesne na 300 – 400 tisíc, z čoho priemernej žene do menopauzy dozreje cca 400.

Menštruačný cyklus ženy: začiatky

Ženský menštruačný cyklus má štyri, dobre oddeliteľné hormonálne fázy, ktoré môžeme prirovnať k štyrom ročným obdobiam:

  • menštruácia
  • folikulárna fáza
  • ovulácia
  • luteinizačná fáza

Menštruačné krvácanie trvá zvyčajne 3 – 7 dní, hladina ženských hormónov je v tomto období najnižšia z celého cyklu. Veľmi vysoká hladina progesterónu v luteinizačnej fáze sa prakticky vynuluje a zhrubnutá endometria (sliznica) odchádza vo forme menštruačného krvácania.

Následne dochádza k dozrievaniu vajíčka, iným slovom k folikulárnej fáze. Nazýva sa tak preto, lebo v tomto období začína hypofýza produkovať hormón FSH, ktorý stimuluje dozrievanie vajíčka vo folikuloch.

Vplyvom dozrievajúcich folikulov začínajú vaječníky produkovať estrogén (jeden zo ženských hormónov), čo má za následok hrubnutie sliznice maternice, zabezpečujúc tak ideálnu pôdu na uhniezdenie vajíčka. V tomto období sa u ženy zvýši jej energetická hladina, libido a dokonca aj chuť riskovať. Dámy sú dokonca oveľa extrovertnejšie.

Ovulačná fáza

Ovuláciou sa označuje uvoľnenie dominantného vajíčka z folikuly, je to najvýznamnejšia a zároveň najkratšia časť menštruačného cyklu, ktorá trvá len 2 – 3 dni. V jednom cykle začína dozrievať viac vajíčok, z ktorých len u jedného, dominantného, dochádza k úplnému dozretiu, ostatné odumrú. Zriedkavo dochádza k dozretiu viacerých vajíčok, v takýchto prípadoch dochádza k viacvaječným tehotenstvám (dvojičky, trojičky…).

V prvý deň cyklu začína vďaka estrogénu dozrievanie vajíčok, čo reguluje hormón FSH, pod ktorého vplyvom sa vytvorí dominantný folikul, ktorý bude neskôr vhodný na oplodnenie.

S blížiacou sa ovuláciou sa čoraz viac zvyšuje úloha hormónu LH (produkovaného hypofýzou) miesto FSH, ktorý keď dosiahne svoju najvyššiu hladinu (LH vrchol), praskne dominantný folikul (nastane ovulácia) a vajíčko odštartuje svoju cestu vo vajíčkovode.

Alfou a omegou ovulácie je dozretie vajíčka, je nutné, aby bolo vajíčko „k dispozícii“ a pripravené na oplodnenie. Z vajíčkovodu uvoľnené vajíčko prežíva približne jeden deň.

Avšak spermie sa môžu „ukrývať“ vo vagíne aj 3 – 5 dní, čakajúc na ovuláciu pripravené „na útok“, – takže miesto jedného plodného dňa môžeme hovoriť skôr o 4 – 5.

Pri menštruačnom cykle s pravidelnou ovuláciu dozrieva vajíčko približne v strede cyklu. Akonáhle dozreje, okolo 14. dňa dochádza k prasknutiu folikulu a dominantné vajíčko sa uvoľní.

Po ovulácii zrelé vajíčko putuje do vajíčkovodu, odtiaľ do maternice a pokiaľ nedôjde k oplodneniu, odumrie, sliznica maternice sa odlúpi a opúšťajú organizmus prostredníctvom menštruácie.

K pravdepodobnej ovulácii dochádza na 14. deň 28 dňového cyklu (hoci aj 25 – 31 dňový sa považuje za normálny). Pri iných, ako 28 dňových cykloch, rátame za pravdepodobný termín ovulácie 14. deň od prvého dňa menštruácie.

Ovulácia má rôzne príznaky

Najčastejšími a najviac prediktívnymi znakmi sú bolesť (bodavý pocit v podbrušku) a krvácanie uprostred cyklu, tiež zintenzívnenie vaginálneho výtoku, tzn. „vlhké dni“. Po ovulácii sa o niekoľko desatín stupňov zvýši aj telesná teplota.

Počas dozrievania vajíčok sa vplyvom estrogénu mení konzistencia, množstvo a kvalita hlienu krčka maternice, stáva sa priehľadným, lepkavým a klzkým (podobá sa vaječnému bielku).

Krvácanie počas ovulácie má len isté percento žien, jedny pravidelne, iné len z času na čas. Niektoré ženy dokážu rozpoznať čas svojej ovulácie, nakoľko vnímajú zmeny charakteristické na toto obdobie intenzívnejšie.

Fyziologické pozadie menštruačného cyklu

Počas menštruačného cyklu sa považuje za plodné iba krátke, niekoľkodňové obdobie. Počas cyklu je možné otehotnieť len v jeden jediný deň. (Výnimky sa sporadicky môžu vyskytnúť.) Priemerný čas dožitia jedného vajíčka je 24 hodín.

Ak vezmeme do úvahy, že spermie sú životaschopné aj niekoľko dní, tak môžeme vyhlásiť, že približne 72 hodín pred ovuláciou a 24 hodín po ovulácii je najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia. V závislosti od dĺžky cyklu môže u každej ženy dôjsť k ovulácii v rôzny deň.

Pri cykloch kratších ako 21 dní a dlhších ako 35 dní s najväčšou pravdepodobnosťou k ovulácii vôbec nedochádza. Normálny cyklus je z mesiac na mesiac podobný, jeho dĺžka je aspoň tri týždne ale najviac päť, a toto kolísanie nie je väčšie než jeden týždeň.

Popri klesajúcom množstve vajíčok sa začína po štyridsiatke zhoršovať aj ich kvalita. Napriek tomu, že nie je realizovateľné celkový počet vajíčok zvýšiť, výskumy potvrdili, že ich kvalitu je možné zlepšiť prírodnou cestou, napr. užívaním doplnkov stravy s kyselinou listovou, C, D a E vitamínov, antioxidantov, omega 3 mastným kyselinami a včelou materskou kašičkou.

Luteinizačná fáza

Luteinizačná fáza trvá obvykle 12 – 16 dní a má konštantnú dĺžku. Z vyprázdneného folikulu sa stane žlté teliesko, ktoré začne produkciu hormónu žltého telieska, teda progesterónu, ktorý je druhým ženským hormónom, pod vplyvom ktorého sa v tomto období zvýši telesná teplota ženy o niekoľko desatín stupňov, čo trvá do nasledujúcej menštruácie.

Hladina ostatných hormónov sa začne úmerne znižovať, kým do konca cyklu dosiahnu svoju minimálnu hodnotu. V sliznici maternice sa vytvoria krvné cievky, aby mohlo nastať perspektívne uhniezdenie.

Pri oplodnení sa vajíčko krátko po ovulácii stretne so spermiou vo vajíčkovode a zlúčia sa. Zostávajúci folikul sa zmení na žlté teliesko, ktoré je zodpovedné za produkciu hormónu progesterón. Tento proces napomáha príprave sliznice maternice na prijatie oplodneného vajíčka.

Za prvý deň cyklu považujeme prvý deň menštruácie. U niektorých žien sa predtým objavuje niekoľkodňové špinenie vo forme hnedastého výtoku, ale to sa nepočíta, za prvý deň menštruácie považujme deň, keď sa objaví riadne krvácanie.

Podpora ovulácie prírodnou cestou

Počas uplynulých niekoľkých rokov ma viacero mojich klientov poctilo tým, že som s nimi mohla prekonzultovať celý proces otehotnenia. Vďaka nim som získala nielen množstvo skúseností, ale aj pohľad do ich lekárskych správ, o ktoré sa so mnou podelili po pravidelných lekárskych prehliadkach.

Množstvo mojich klientok zápasilo s nepravidelnou menštruáciou, resp. jej celkovým vynechaním počas dlhšieho obdobia. Nepravidelná menštruácia môže byť ukazovateľom hormonálnej nerovnováhy v ženskom tele, avšak hlavným problémom býva strata ovulácie. Tie klientky, ktoré si pravidelne robili ovulačné testy, alebo chodili na ultrazvukové kontroly, zistili spravidla po 3 – 5 mesiacoch kúry, že ich menštruačný a ovulačný cyklus sa stal pravidelným.

„Sliznica mojej maternice bola taká slabá, že podľa môjho gynekológa by nám vedelo pomôcť len umelé oplodnenie, nakoľko pri tejto procedúre by mi natreli sliznicu maternice akýmsi lepidlom, aby oplodnené vajíčko dokázalo zotrvať v maternici. Už po druhom mesiaci kúry sa mi zdvojnásobila hrúbka sliznice maternice a po 4 mesiacoch som otehotnela prirodzenou cestou. V súčasnosti som v 18. týždni tehotenstva.“

Silvia, Zvolen

„Nemala som pravidelný cyklus ani ovuláciu a rozhodla som sa, že miesto hormonálnej liečby vyskúšam najprv niečo prírodné. Takto som narazila na včeliu materskú kašičku. Po dobratí trojmesačnej kúry sa mi menštruačný cyklus upravil, ale spozorovala som aj to, že každého okolo mňa skolila nádcha, kým ja som zostala zdravá. Otehotnela som o dva mesiace na to, a zatiaľ je našťastie všetko v najlepšom poriadku.“

Zuzana, Komárno

Úspešná kúra trvá spravidla 3 – 6 mesiacov

Bee Fertile však samozrejme nie je možné považovať za zázračný prostriedok, ktorý razom vedie k otehotneniu. Avšak môže mať svoje opodstatnenie a významnú funkciu na ceste k požehnanému stavu. Aby nastalo tehotenstvo, musí viacero orgánov fungovať predvídateľným a dokonale presným spôsobom. Včelia materská kašička môže ako prírodný pomocník podporiť potrebnú súhru orgánov, buniek a hormónov.

Trojmesačná BEE FERTILE kúra (-10%)

Je dôležité si uvedomiť, že tak, ako aj iné prírodné doplnky stravy, aj včelia materská kašička vyvinie svoj priaznivý účinok len pri pravidelnom užívaní. Na základe spätnej väzby našich klientov dochádza k pravidelnej menštruácii, regresii prípadných cýst a otehotneniu po minimálne 3 – 6 mesačnom pravidelnom užívaní BEE FERTILE kapsúl

Výňatky z niekoľkých štúdií o pozitívnom vplyve včelej materskej kašičky

V roku 2007 spoločnosť Evid Based Complement Alternat Med. preukázala, že včelia materská kašička má tendenciu napodobňovať ľudský estrogén podobne k rastlinným fytoestrogénom. Estrogén je nevyhnutný k zdravej tvorbe kostí a expresii génov, a taktiež je bezpodmienečne nutný pre zdravý menštruačný cyklus. Táto štúdia tiež ukázala, že u sledovaných potkanov sa vyvinuli vajíčka väčšej veľkosti.

Štúdia na potkanoch z Iránu, ktorá bola publikovaná v Medzinárodnom vestníku fertility a sterility ukázala, že včelia materská kašička „napomáha folikulogenéze (dozrievanie vajíčka vo vaječníku) a zvyšuje hladinu hormónov vo vaječníkoch…“

Tridsaťdva samíc potkanov rozdelili do štyroch skupín, tri skupiny dostávali denne 100, 200 alebo 400 mg včelej materskej kašičky po dobu 14 dní. V skupinách, kde potkany užívali včeliu materskú kašičky pozorovali zvýšenie hladiny estradiolu a progesterónu, zväčšenie hmotnosti maternice a vajíčkovodov, a taktiež výrazné zvýšenie počtu dozretých vajíčok.

Má včelia materská kašička akékoľvek vedľajšie účinky?

Včelia materská kašička nemá žiadne vedľajšie účinky, avšak môže vyvolať alergickú reakciu u osôb, ktoré sú alergické na včelie uštipnutie, či akýkoľvek včelí produkt.

Leave a Reply

    Ak ste človek, vyberte obrázok Hviezda.

    Send this to a friend