• 100% prírodné zložky, 0% hormón

Všetko, čo je potrebné vedieť o trimestroch

Všetko, čo je potrebné vedieť o trimestroch

Všetko, čo je potrebné vedieť o trimestroch 1024 576 Bee Well kapsuly s včelou materskou kašičkou

Obdobie tehotenstva rozdeľuje medicína do troch samostatných etáp – trimestrov. Samotné tehotenstvo trvá v priemere 40 týždňov (280 dní), toto obdobie sa zvykne rozdeliť do troch trojmesačných etáp, iným slovom trimestrov Tieto tri trimestre je možné tak biologicky ako aj emocionálne dobre rozlíšiť, a každá z etáp má svoje špecifické problémy, tehotenstvo sťažujúce či ohrozujúce faktory.

Prvý trimester

Trvá od 0. po 13. týždeň, začína sa prvým dňom poslednej menštruačnej periódy a jeho posledný deň je v 13. týždni. Sú to prvé tri mesiace tehotenstva, sprevádzané veľkými zmenami a miestami extrémnymi emocionálnymi výkyvmi.

U väčšiny žien nie je v prvých týždňoch tehotenstvo výrazne viditeľné, ba dokonca často o ňom ani samy nevedia. Mnohé od 4. týždňa trpia rannými nevoľnosťami – vracanie, závrat, nevoľnosť – ktoré môžu pretrvávať až do konca prvého trimestra.

Iné sú unavené, inervované a potrebujú podstatne viac spánku, než tomu bolo pred tehotenstvom. Nie je to náhoda, veď celý hormonálny systém matky, jej dýchanie, krvný obeh, srdcový rytmus a metabolizmus sa radikálne menia, prispôsobujú sa novej situácii.

V tomto období sa vyvinie aj placenta a utvára sa spojenie medzi pupočnou šnúrou a placentou. Najdôležitejším faktom ale je, že v tomto období dochádza k vývinu centrálnej nervovej sústavy, čoho nevyhnutným elementom je vitamín B9, iným slovom kyselina listová.

Vývoj chrbtice sa do 8. týždňa ukončí (keď ešte mnoho matiek ani netuší o svojom tehotenstve), čo je kritické z dôvodu, že sa v tomto období môže vyvinúť tzv. rázštep chrbtice, najzávažnejšia novorodenecká diagnóza. Toto riziko je takmer na 100% vylúčené pri dostatočnom príjme kyseliny listovej (vitamínu B9).

Zníženie rizík v prvom trimestri

Odborníci odporúčajú pre ochranu plodu už mesiac pred počatím správnu životosprávu a doplnky obsahujúce 800 mikrogramov kyseliny listovej (vitamín B9).

Okrem toho sú v tomto období mimoriadne dôležitými minerálmi horčík, zinok a meď, nakoľko tieto látky zabezpečujú správne delenie buniek a uhniezdenie, čím výrazne predchádzajú riziku potratu.

Do konca prvého trimestra má plod v priemere 10 cm a 30 gramov. Má už ušká, nos, oči, srdce, obličky a aj črevá začínajú fungovať. Vyvíjajúci sa plod potrebuje ku všetkému množstvo výživných látok a kyslíka, v záujme čoho sa zvyšuje prekrvenie maternice a preto bude v ďalšom trimestri dôležité železo.

Prečo je dôležité užívanie vitamínu D už počas plánovania tehotenstva

Podľa odborníkov trpia tehotné ženy nedostatkom vitamínu D častejšie než ostatní. Dostatočný prísun vitamínu D počas tehotenstva je dôležitý aj pre plod, nakoľko stimuluje vstrebávanie vápnika a fosforu v črevách a reguluje mineralizáciu (vývoj kostí a zubov) a pevnosť kostnej sústavy plodu.

Nedostatok vitamínu D (hypovitaminóza) počas tehotenstva môže spôsobiť spomalenie rastu plodu a jeho nižšiu pôrodnú hmotnosť. Dostatočný príjem vitamínu D3 štatisticky signifikantne znižuje riziko predčasného pôrodu a výskyt infekcií počas tehotenstva, pričom popri akútnych problémoch v tehotenstve môže mať nedostatok vitamínu D3 vážny vplyv na výskyt neskorších chorôb dieťaťa. Nazývame to takzvaným „Programovaním plodu“. Je to jav, kedy dôsledkami nesprávnej výživy matky v tehotenstve  trpíme až v dospelom veku.

Autori štúdie o tejto problematike – Dr. Prof. MUDr. Miroslav Šašinka a DrSc. Doc. MUDr. Katarína Furková uviedli, že biologické mechanizmy si môžu „pamätať“ metabolické účinky živín vo fáze plodu a novorodeneckom období. Nedostatok vitamínu D počas tehotenstva môže byť základom pre dlhodobé (neskoršie) zdravotné poškodenie.

Nedostatok vitamínu D významne ovplyvňuje rozvoj mozgu a iných orgánov ako sú napr. svalstva a pohybového aparátu, dokonca môže spôsobiť vznik chronických ochorení (napr. kardiovaskulárnych, sklerózy multiplex, diabetu a karcinómu).

Zdroj: Prof. MUDr. Miroslav Šašinka, DrSc., Doc., MUDr. Katarína Furková, CSc.: Slnečný vitamín – pandémia nedostatku vitamínu D.

Prečo je užívanie včelej materskej kašičky v prvom trimestri dôležíté?

Včelia materská kašička je prírodná superpotravina. Je to včelami produkovaná prírodná výživná látka, ktorú nazývajú aj včelím materským mliekom, nakoľko tvorí v úli potravu pre larvy počas prvých dní ich života.

Okrem lariev konzumuje výhradne včeliu materskú kašičku aj včelia kráľovná a to počas celého svojho života, vďaka čomu prežíva aj 4 – 5 rokov, kým robotnice žijú v priemere len 20 – 40 dní.

Včelia materská kašička obsahuje cca 60 – 70% vody, 9 – 18% bielkovín a aminokyselín, 11% sacharidov, 4 – 8 % mastných kyselín a kvantum mikroživín. Je natoľko komplexnou látkou – v súčasnosti je známych jej 150 biologicky aktívnych zložiek – že aktuálne stále nie sú zmapované všetky jej zložky a vedecké výskumy prebiehajú nepretržite.

V zásade obsahuje obrovské množstvo takých látok, z ktorých si ľudský organizmus ľahko vytvorí tie hormóny, ktoré aktuálne potrebuje (estrogén, testosterón, progesterón, inzulín). Ale včelia materská kašička je mimoriadna nielen kvôli liečebným účinkom, ale aj preto, že v prírode sa nachádza vo veľmi malom množstve, jeden úľ z nej dokáže vyprodukovať iba niekoľko 100 g ročne.

Snáď najdôležitejším liečebným účinkom včelej materskej kašičky, jej skutočnou unikátnosťou je, že je schopná obnoviť hormonálnu rovnováhu organizmu, nakoľko stimuluje tvorbu presne toho hormónu, z ktorého produkuje organizmu menej, než potrebuje. Je preto výborné ho využívať v prípadoch, keď problémy evokuje nízka hladina niektorého z hormónov, napr. pri neplodnosti.

Je dokázané, že včelia materská kašička prispieva k hormonálnej rovnováhe ľudského organizmu, a tým k pravidelnému menštruačnému cyklu, ktorý je pre otehotnenie nevyhnutným. Skúsenosti ukazujú, že včelia materská kašička prispieva k hrubnutiu sliznice maternice, čím podporuje uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Stimuluje luteinizačné hormóny, ktoré zohrávajú pri dozrievaní vajíčok – a teda pri regulácii  menštruačného cyklu – kľúčovú úlohu, resp. napomáhajú aj tvorbe hormónu progesterón, ktorý podporuje udržanie oplodneného vajíčka v prvej tretine tehotenstva. To môže byť dôležité hlavne pre ženy po 35-tke, nakoľko s pribúdajúcim vekom organizmus produkuje z týchto hormónov čoraz menej.

Má užívanie včelej materskej kašičky vedľajšie účinky?

Užívanie včelej materskej kašičky nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, avšak môže vyvolať alergickú reakciu u osôb, ktoré sú alergické na včelie uštipnutie, či akékoľvek včelie produkty.

Včelia materská kašička, podobne ako všetky prírodné doplnky výživy, dokáže vyvinúť svoje pozitívne účinky iba pri pravidelnom užívaní. Z tohto dôvodu sa odporúča jej konzumácia počas celého prvého trimestra. Avšak v druhom a treťom trimestri už rozhodne nie!

Ďalšie informácie o včelej materskej kašičke nájdete tu…

Druhý trimester

Trvá od 14. do 27. týždňa, začína sa 14 týždňov po poslednej menštruačnej perióde a končí posledný deň 27. týždňa tehotenstva.

Druhý trimester prináša pre mnohé mamičky skutočnú úľavu. Ranné nevoľnosti odoznejú, miesto nich sa prinavráti stratená energia a chuť do života.

Od 16. – 18. týždňa začínajú mamičky pociťovať pohyby plodu, jeho vnútorné orgány sú v tomto období už z väčšej časti vyvinuté. V druhom trimestri sa vyvinú všetky orgány a ich súčasti, ale ešte nie všetky sú dokonalé. Horčík je v tomto období mimoriadne dôležitý, nakoľko predchádza kŕčom, a tým prípadnému predčasnému otváraniu krčka maternice. Podstatné je aj železo, nakoľko jeho zásoby sa v tele matky do tejto doby vyčerpajú.

Do konca druhého trimestra má plod cca 35 – 40 cm a približne 1 kg. Jeho sluch, chuť a ostatné zmysly sa začínajú rýchlo rozvíjať, napr. je schopné vnímať svetlo infiltrujúce sa cez brušnú stenu, či zvuky vonkajšieho sveta. Dokonca, cez plodovú vodu môže ochutnávať aj jedlá konzumované matkou, preto je prospešné, ak sa mamička stravuje pestro. V tomto období je už zreteľné aj biologické pohlavie.

Keďže zmysli bábätka vnímajú z vonkajšieho sveta už veľa podnetov, aj puto medzi matkou a dieťaťom sa stáva silnejším, dokonca sa začína rozvíjať aj vzťah otec – dieťa, napr. na zvuk hlasu otca sa dieťa rozhýbe, alebo sa zvnútra pritisne k otcovej ruke, keď si ho priloží na matkine brucho.

Ak sa dieťa narodí koncom druhého trimestra, je už životaschopné, aj keď má ešte málo vyvinuté pľúca, má vďaka medicínskym poznatkom veľmi dobré šance na prežitie.

Tretí trimester

Trvá od 28. do 40. týždňa. Mnohé považujú toto obdobie za najťažšie, je to obdobie výrazného zvyšovania hmotnosti. Vývin plodu ďalej pokračuje, napr. pľúca dosiahnu v tomto období finálne štádium vývoja, hmotnosť dieťaťa sa zvyšuje najrýchlejšie, čo je často vyčerpávajúce aj pre matku. Na jednej strane bruško narastie do obrovských rozmerov, na druhej strane zvyšujúci sa apetít dieťaťa pôsobí aj na matku, takže v tomto období nie je zriedkavý výrazný nárast hmotnosti mamičiek.

Dieťa narastie do konca trimestra do dĺžky 50 – 54 cm a váhy 3 – 3,5 kg. Zmysli, zmyslové orgány a celková orgánová sústava sú natoľko rozvinuté, že je dokonale pripravené na život „vonku“. Dovtedy aktívna povaha dieťaťa sa v posledných mesiacoch mení, nakoľko kvôli svojej veľkosti má čoraz menej voľného priestoru, menej sa hýbe a prudkými kopancami môže matke často spôsobovať aj bolesť.

V posledných mesiacoch sa väčšina detí pripravuje na pôrod otočením hlavičkou nadol, resp. sa v posledných pár týždňoch – v niektorých prípadoch až tesne pred pôrodom – usadí v panvovej dutine. Bruško budúcej mamičky „klesne“, teda viditeľne poklesne nadol. Pozitívne účinky sa prejavia okamžite: matka opäť ľahšie dýcha, jej žalúdok pojme viac jedla a teší sa aj duševne, nakoľko sa konečne blíži pôrod.

Aj v tomto období je dôležité dopĺňanie vitamínov, ale kyselinu listovú (vitamín B9) už možno vynechať, hlavne z dôvodu, zvýšený príjem kyseliny listovej zvyšuje matkin apetít, a tým môže výrazne prispieť k zvyšovaniu hmotnosti.

Celkovo odporúčané doplnky stravy počas prvého trimestra sú nasledovné:

  • Kyselina listová (vitamín B9)
  • Vitamín D3 (+ vitamín K2, bez ktorého nedochádza k vstrebávaniu vitamínu D3)
  • Včelia  materská kašička

Úspešná kúra trvá priemerne 3 – 6 mesiacov

Bee Fertile však samozrejme nie je možné považovať za zázračný prostriedok, ktorý razom vedie k otehotneniu. Včelia materská kašička môže ako prírodný pomocník podporiť potrebnú súhru orgánov, buniek a hormónov.

Trojmesačná Bee Fertile kúra (-10%)

 

Včelia materská kašička – podobne ako iné prírodné doplnky stravy – vyvinie svoj priaznivý účinok len pri systematickom užívaní. K pravidelnej menštruácii či regresii prípadných cýst dochádza po minimálne 3 – 6 mesačnom užívaní kapsúl Bee Fertile.

Leave a Reply

    Ak ste človek, vyberte obrázok Pohár .

    Send this to a friend